Seksualne rozdarcie

Płeć a nasza osobowość (o. Karol Meissner OSB)

Podziel się:
Dlaczego w ogóle istnieje płeć? Jakie jest miejsce płci w strukturze naszego człowieczeństwa? W czym tkwi jej nieprzeceniona wartość?

Człowiek jest istotą rozdzielnopłciową. Jesteśmy stworzeni jako kobieta lub mężczyzna. W tym oddzieleniu płci tkwi jedna z najpiękniejszych tajemnic naszego istnienia. Warto spojrzeć na swoją płeć, jako na dar i przemyśleć, jak tym darem możemy wpływać na społeczeństwo, w którym żyjemy.

Lista twórców
Zdjęcia: Daniel Brzezina
Pomoc na planie: Dagmara Wolna, Katarzyna Mokrzycka
Muzyka: Marek Sroka
Montaż: Marta Machlańska
1 O. Karol udziela wskazówek jak sprawdzić, czy więź która łączy chłopaka i dziewczynę jest więzią na której można oprzeć trwałość małżeństwa. Podajemy przepis na test na miłość: Czy chciałbyś mieć córkę podobną do swojej dziewczyny? Czy chciałabyś mieć syna podobnego do Twojego chłopaka? Czy gdyby ona straciła coś ze swojej urody, która Ciebie urzeka, czy dalej Wasz związek byłby równie silny? Czy gdyby on stracił coś ze swojej urody, która Ciebie urzeka, czy dalej Wasz związek byłby równie silny? Wyobraź sobie swoją dziewczynę jako starą kobietę, czy między Wami będzie taka serdeczność, coś tak głębokiego, co widzimy między starszymi małżeństwami? Wyobraź sobie swojego chłopaka jako starego mężczyznę, czy między Wami będzie taka serdeczność, coś tak głębokiego, co widzimy między starszymi małżeństwami? Czy zjedlibyście gęstą zupę z jednego talerza jedną łyżką? Czy pomoże Ci ona wychować Twoje dzieci w taki sposób jaki chciałbyś, aby były wychowane? Czy pomoże Ci on wychować Twoje dzieci w taki sposób jaki chciałabyś, aby były wychowane? Pytania te nic nie rozstrzygają, ale pomagają uwzględnić świat wartości. Jeśli Twoje odpowiedzi są na "tak" - warto rozwijać ten związek ku przyszłemu małżeństwu - radzi o. Karol. Audiobook "Test na miłość" rzeczowo przedstawia problemy związane z tytułową miłością, seksualnością, emocjami, poszukiwaniem sensu w życiu, czy budowaniem relacji. O. Karol, jako lekarz opiera się na wiedzy i wieloletnim doświadczeniu medycznym, proponując i tłumacząc jak działają na nas bodźce, co odróżnia nas od zwierząt, a także o potrzebach, uczuciach i lękach, które towarzyszą każdemu z nas – o naszych, ludzkich sprawach. Pyta, czym naprawdę jest miłość. Nie wstydzi się tematów kontrowersyjnych. Nie krępuje go nagość, płciowość, seksualność. Po „Test na miłość” śmiało może sięgnąć każdy zainteresowany. W audiobooku – niezależnie od wieku, poglądów, czy wyznawanych wartości – każdy odnajdzie w nim interesujące wątki i kwestie do przepracowania w swojej postawie i uczuciach. Warto polecić „Test na miłość” jako TEST obowiązkowy dla każdego, nie tylko dla chrześcijanina, katolika czy zakochanych. O. Karol Meissner (1927-2017) był benedyktynem. W czasie wojny był wolontariuszem i sanitariuszem w szpitalu powstańczym. Po wojnie ukończył studia medyczne w Poznaniu. Zajmował się psychologią i psychiatrią. Będąc lekarzem wstąpił do klasztoru. Jest autorem wielu cennych publikacji dotyczących małżeństwa, rodziny, płciowości, wychowania i etyki. Swoje powołanie zakonne realizował poprzez gorliwą modlitwę oraz pełną pasji pracę. Głosił liczne rekolekcje, konferencje i wykłady. Patronat:        

24.90zł

Test na Miłość (audiobook mp3 do pobrania)

o. Karol Meissner OSB

Filmy w tej serii:

Dlaczego zakonnik mówi o seksie? 1

Dlaczego duchowny zajmuje się sprawami płciowości człowieka?

15 stycznia 2015

Dlaczego zakonnik mówi o seksie?

Seksualność - człowiek a zwierzę 2

Jeśli człowiek chce mądrze sterować własnym życiem, to musi sterować poddawaniem się
wpływom bodźców, które wpływają na niego pobudzająco.

19 stycznia 2015

Seksualność - człowiek a zwierzę

Płeć - nasze trudności 3

Jest w nas rozdarcie “Łatwo mi chcieć to co dobre, a wykonać już nie”. Nie wystarczy człowiekowi powiedzieć jak żyć.

26 stycznia 2015

Płeć - nasze trudności

Uzależnienie od doznań i uczuć seksualnych 4

Radzenie sobie z własną seksualnością bywa często nie lada wyzwaniem. Jak rodzi się uzależnienie od doznań seksualnych i gdzie leży jego źródło?

2 lutego 2015

Uzależnienie od doznań i uczuć seksualnych

Bodźce seksualne 5

Czym są bodźce seksualne? Dlaczego jesteśmy na nie podatni? W jaki sposób przeżywamy naszą seksualność inaczej niż zwierzęta?

9 lutego 2015

Bodźce seksualne

Podatność na bodźce seksualne 6

Dlaczego jesteśmy podatni na bodźce seksualne, jaki mają one na nas wpływ i jak sobie z nimi radzić, wykorzystując dany nam rozum i zdolność kontrolowania własnych reakcji? Czy w przeżywaniu naszej seksualności jest także miejsce na sumienie i oceny moralne?

16 lutego 2015

Podatność na bodźce seksualne

Ucieczka w doznania seksualne 7

Czy źródłem naszych uzależnień jest świadoma i dobrowolna decyzja, czy może winę można przypisać naszej wrodzonej podatności na różnorodne bodźce? Jak rodzi się mechanizm uzależnienia? Czy mamy na niego wpływ?

23 lutego 2015

Ucieczka w doznania seksualne

Życie seksualne - jakie pełni funkcje? 8

Czy od naszego życia seksualnego może zależeć funkcjonowanie całego społeczeństwa? Seksualność człowieka jest nierozerwalnie związana z płodnością, wszyscy to wiemy. Jednak czy oprócz przekazywania życia sfera ta pełni również inne istotne funkcje?

2 marca 2015

Życie seksualne - jakie pełni funkcje?

Płeć a nasza osobowość 9

Dlaczego w ogóle istnieje płeć? Jakie jest miejsce płci w strukturze naszego człowieczeństwa? W czym tkwi jej nieprzeceniona wartość?

9 marca 2015

Płeć a nasza osobowość

Seksualność a tworzenie więzi 10

Seksualność nie służy wyłącznie przekazywaniu życia. Jest to sfera o ogromnym potencjale budowania więzi między dwojgiem kochających się ludzi.

16 marca 2015

Seksualność a tworzenie więzi

Więź seksualna to więcej niż seks 11

Seks powinien być wyrazem więzi. Całe życie seksualne powinno być gestem, znakiem tego, co łączy współmałżonków.

23 marca 2015

Więź seksualna to więcej niż seks

Lęki związane z płciowością 12

Skąd bierze się lęk związany z seksualnością? Czy ma on jakieś uzasadnione przyczyny?

30 marca 2015

Lęki związane z płciowością

Odmienność płciowa 13

Jednym z przyczyn niepokoju w sferze seksualności jest odmienność płciowa. Różnimy się od siebie, jako kobiety i mężczyźni.

6 kwietnia 2015

Odmienność płciowa

Akceptacja płci 14

Rodzimy się jako kobieta lub mężczyzna. Czasami zdarza się jednak, iż człowiek nie akceptuje swojej płci.

13 kwietnia 2015

Akceptacja płci

Identyfikacja z własną płcią 15

Bolesne rozdarcie w życiu seksualnym. Czy człowiek może nie chcieć być kobietą lub mężczyzną?

20 kwietnia 2015

Identyfikacja z własną płcią

Zaburzenia akceptacji płci 16

Jakie są funkcje kobiecości i męskości? Co sprawia, że jesteśmy rozdarci i pozbawieni akceptacji swojej płci? Skąd bierze się strach przed współżyciem i posiadaniem dziecka?

27 kwietnia 2015

Zaburzenia akceptacji płci

Skutki zaburzeń akceptacji płci 17

Czy możemy poprawiać Pana Boga? Co powoduje, że musimy sprawdzać swoją kobiecość, męskość? Czy brak akceptacji własnej płci zwiększa prawdopodobieństwo rozwodów?

4 maja 2015

Skutki zaburzeń akceptacji płci

Kształtowanie myślenia rodzinnego 18

Jak ukształtować myślenie rodzinne? Czego jako dziecko oczekiwalibyśmy od ojca i matki?

11 maja 2015

Kształtowanie myślenia rodzinnego

Lęki związane z męskością i kobiecością 19

Mamo, tato, skąd się wziąłem? – tak na pewno któregoś dnia spyta Twoje dziecko. Co mu odpowiesz? Opowiesz mu bajkę o kapuście czy powiesz prawdę? Jak powiedzieć dziecku, czym jest współżycie?

18 maja 2015

Lęki związane z męskością i kobiecością

Czym jest miłość? 20

Miłość… Chemia? Uczucie? A może proces? Skąd się w nas wzięła? Czy zawsze kochamy tak samo? Jak zafascynować się miłością?

25 maja 2015

Czym jest miłość?

Miłość a namiętność 21

Pomyłki w miłości – z czego się biorą? Jaka jest różnica między miłością a namiętnością? Czy jedno może istnieć bez drugiego?

1 czerwca 2015

Miłość a namiętność

Zobacz też:

Masturbacja - jak wyjść?

Jak wyjść z problemu masturbacji? Każdy nałóg i uzależnienie to choroba woli, wiec trzeba mieć silną wolę, aby to przezwyciężyć.

5 września 2016

Masturbacja - jak wyjść?

Jacek Pulikowski

Test na miłość

Sprawdź czy Twój związek przejdzie test na miłość o. Meissnera.

23 lipca 2014

Test na miłość

o. Karol Meissner OSB

Mężczyzna i kobieta

Czy kobieta może pomóc mężczyźnie się nim stać? Czy mężczyzna może zadbać o kobiecość swojej wybranki? Ojciec Meissner o relacjach damsko-męskich.

28 lutego 2014

Mężczyzna i kobieta

o. Karol Meissner OSB

Różnica pomiędzy miłością a przyjaźnią

Odwieczny dylemat zakochanych. Kiedy kończy się przyjaźń a zaczyna miłość? Gdzie jest granica? Czy przyjaźń jest warunkiem miłości? A może wręcz przeciwnie?

23 czerwca 2014

Różnica pomiędzy miłością a przyjaźnią

o. Karol Meissner OSB

Ważne pytania przed decyzją o małżeństwie

Czy dziewczyna i jej wybranek powinni zjeść zupę z jednego talerza? Proste sposoby Ojca Meissnera na przygotowanie się do budowania trwałego związku.

28 marca 2014

Ważne pytania przed decyzją o małżeństwie

o. Karol Meissner OSB

2. Dlaczego młodzi ludzie podejmują wczesne współżycie?

Czystość z odzysku, czyli powrót do naturalnej dynamiki rozwoju związku (odc. 2). Są bardzo różne powody dla których młodzi ludzie podejmują wczesne współżycie, a także współżycie poza małżeństwem, czy też współżycie nie prowadzące do małżeństwa. Spróbujmy jednak wyliczyć choć te kilka najczęstszych powodów, by lepiej  zrozumieć całą tę sytuację.

25 października 2013

2. Dlaczego młodzi ludzie podejmują wczesne współżycie?

ks. Mirosław Maliński „Malina"