W świecie genetyki

In vitro i eugenika (Stanisław Cebrat)

Podziel się:

Czy wiesz co łączy Galtona, Brandta i Carrela? To nie są nazwiska amerykańskich aktorów! A gdy podpowiemy, że wskazówką jest imię Eugeniusz… Wiesz już o co chodzi? Czy sądzisz, że ludzie mniej zamożni nie są niczego warci w porównaniu do arystokracji? W XIX w. tak właśnie uważał Francis Galton. Nie słyszałeś o nim wcześniej? To kuzyn Darwina i twórca definicji eugeniki! Nurt ten pociągnął za sobą tłumy uczonych i osiągnął szczyt swojej popularności podczas II. wojny światowej… pokazując bolesny upadek ludzkości. Czy wiesz, w jaki sposób broniono eugeniki w przeszłości? Dlaczego selekcja ludzkich zarodków jest eugeniką? I co w tym wszystkim robi Eugeniusz? Prof. S. Cebrat wyjaśnia.

Lista twórców
Zdjęcia: Daniel Brzezina, Joanna Krzyżowska, ks. Mirosław Maliński
Montaż: Daniel Brzezina
Animacja: Marta Machlańska
Muzyka: "Possum" (by Tardiss)
Opis: Martyna Dziakowicz
1 Niezwykła okazja  Kup produkt w dwóch wersjach – fizycznej i do pobrania i zapłać jedynie 39,90 zł W SKŁAD ZESTAWU WCHODZĄ: Kawa z psychologiem Kawa z psychologiem (e-book) WIĘCEJ O KSIĄŻCE: Poradników psychologicznych jest bezlik i można odnieść wrażenie, że we wszystkich piszą to samo. Dlaczego te, wyglądające na słodkie, rozmowy przy kawie miałyby być inne? Przedstawiamy cztery powody, które wyróżniają tę książkę: autorka nie jest teoretykiem, który naczytał się i teraz się wymądrza. Od 40 lat, jako terapeuta, pomaga ludziom w kryzysie książka ta obfituje w odważne i przestawiające zwrotnicę życia stwierdzenia, jak choćby: „Lepiej stracić w życiu cel, niż nie znaleźć jego sensu ta pozycja nie jest remedium na wszystkie rodzinne bolączki, choć i nie placebo. To snop światła w którym swoje życie widzimy jasno i wyraźnie czytając tę książkę uświadomisz sobie, że nie wszystko zależy od ciebie, że nosisz w sobie wcześniejsze pokolenia i nie jest to tylko twój ciężki bagaż, ale walizka pełna przydatnych rzeczy Książka składa się z dwóch części: Być kimś i Być z kimś, bo przecież zdrowe relacje z innymi zaczynają się od prawidłowej więzi z samym sobą. Rozpoczynając więc od poczucia własnej wartości, wyznaczania swoich granic i asertywności w ich bronieniu, przechodzimy do uczenia się prawidłowego dialogu, komunikowania własnych potrzeb i tym samym przezwyciężania kryzysów i pokonywania konfliktów w związkach z bliskimi. PRZECZYTAJ FRAGMENT

49.90zł

Zestaw: Kawa z psychologiem (książka + ebook)

Maria Popkiewicz-Ciesielska

1 Zestaw zawiera: O przyjaźni i samotności (audiobook CD) Jego miłość jest ogniem (audiobook CD) Maliński | Palcem po wodzie (książka)

69.90zł

Zestaw na wyższym poziomie

ks. Mirosław Maliński MALINA
Brat Roger z Taizé

1 O. Karol udziela wskazówek jak sprawdzić, czy więź która łączy chłopaka i dziewczynę jest więzią na której można oprzeć trwałość małżeństwa. Podajemy przepis na test na miłość: Czy chciałbyś mieć córkę podobną do swojej dziewczyny? Czy chciałabyś mieć syna podobnego do Twojego chłopaka? Czy gdyby ona straciła coś ze swojej urody, która Ciebie urzeka, czy dalej Wasz związek byłby równie silny? Czy gdyby on stracił coś ze swojej urody, która Ciebie urzeka, czy dalej Wasz związek byłby równie silny? Wyobraź sobie swoją dziewczynę jako starą kobietę, czy między Wami będzie taka serdeczność, coś tak głębokiego, co widzimy między starszymi małżeństwami? Wyobraź sobie swojego chłopaka jako starego mężczyznę, czy między Wami będzie taka serdeczność, coś tak głębokiego, co widzimy między starszymi małżeństwami? Czy zjedlibyście gęstą zupę z jednego talerza jedną łyżką? Czy pomoże Ci ona wychować Twoje dzieci w taki sposób jaki chciałbyś, aby były wychowane? Czy pomoże Ci on wychować Twoje dzieci w taki sposób jaki chciałabyś, aby były wychowane? Pytania te nic nie rozstrzygają, ale pomagają uwzględnić świat wartości. Jeśli Twoje odpowiedzi są na "tak" - warto rozwijać ten związek ku przyszłemu małżeństwu - radzi o. Karol. Audiobook "Test na miłość" rzeczowo przedstawia problemy związane z tytułową miłością, seksualnością, emocjami, poszukiwaniem sensu w życiu, czy budowaniem relacji. O. Karol, jako lekarz opiera się na wiedzy i wieloletnim doświadczeniu medycznym, proponując i tłumacząc jak działają na nas bodźce, co odróżnia nas od zwierząt, a także o potrzebach, uczuciach i lękach, które towarzyszą każdemu z nas – o naszych, ludzkich sprawach. Pyta, czym naprawdę jest miłość. Nie wstydzi się tematów kontrowersyjnych. Nie krępuje go nagość, płciowość, seksualność. Po „Test na miłość” śmiało może sięgnąć każdy zainteresowany. W audiobooku – niezależnie od wieku, poglądów, czy wyznawanych wartości – każdy odnajdzie w nim interesujące wątki i kwestie do przepracowania w swojej postawie i uczuciach. Warto polecić „Test na miłość” jako TEST obowiązkowy dla każdego, nie tylko dla chrześcijanina, katolika czy zakochanych. O. Karol Meissner (1927-2017) był benedyktynem. W czasie wojny był wolontariuszem i sanitariuszem w szpitalu powstańczym. Po wojnie ukończył studia medyczne w Poznaniu. Zajmował się psychologią i psychiatrią. Będąc lekarzem wstąpił do klasztoru. Jest autorem wielu cennych publikacji dotyczących małżeństwa, rodziny, płciowości, wychowania i etyki. Swoje powołanie zakonne realizował poprzez gorliwą modlitwę oraz pełną pasji pracę. Głosił liczne rekolekcje, konferencje i wykłady. Patronat:        

24.90zł

Test na Miłość (audiobook mp3 do pobrania)

o. Karol Meissner OSB

Filmy w tej serii:

Kopiuj, wklej - klonowanie człowieka 1

Czym różni się klon od bliźniaka jednojajowego? Czy w niedalekiej przyszłości czeka nas masowa produkcja ludzi?

10 października 2013

Kopiuj, wklej - klonowanie człowieka

Dziedziczenie inteligencji 2

Myślisz, że jesteś szczęściarzem i odziedziczyłeś gen wybitnych jednostek? Jeśli tak, sprawdź to koniecznie!

17 października 2013

Dziedziczenie inteligencji

Miłość w DNA 3

Na pewno wiele razy słyszałeś, że ludzie dobierają się w pary losowo… Co to, to nie!  Prof. Stanisław Cebrat opowiada jaki wpływa mają uwarunkowania genetyczne na dobieranie się w pary.

24 października 2013

Miłość w DNA

Dlaczego zapłodnienie naturalne? 4

Jaką rolę odgrywają te geny w wydawaniu na świat potomstwa? I co mają do tego myszy, które nigdy nie dobierają sobie partnerów z własnego gniazda?

31 października 2013

Dlaczego zapłodnienie naturalne?

Starzejemy się i żyjemy dłużej 5

Pewnie myślisz: kiedyś żyło się lepiej! Jesteś tego pewny? 100 lat temu średnia wieku w Europie wynosiła 50 lat… Zgadnij, ile wynosi obecnie? Tak, żyjemy dłużej, ale coś za coś!

7 listopada 2013

Starzejemy się i żyjemy dłużej

In vitro - zapłodnienie 6

Na świecie żyje już ponad 5 mln ludzi poczętych drogą in vitro! Ale czym jest zapłodnienie pozaustrojowe z biologicznego punktu widzenia?

14 listopada 2013

In vitro - zapłodnienie

In vitro - ciąża wysokiego ryzyka 7

Prof. Stanisław Cebrat odpowiada na pytanie czy po in vitro częstość występowania defektów wrodzonych jest większa? Jakie wiążą się z tym aspekty ekonomiczne.

21 listopada 2013

In vitro - ciąża wysokiego ryzyka

In vitro - wady wrodzone 8

Czy dziecko z in vitro jest obciążone ryzykiem częstszych mutacji? Mutacji, których nie da się uniknąć?

28 listopada 2013

In vitro - wady wrodzone

In vitro - kontrowersje 9

Czy świadomie wybierając zapoczątkowanie życia w probówce, nie wkraczamy na ląd, którego kompletnie nie znamy?

5 grudnia 2013

In vitro - kontrowersje

In vitro i biologiczna walka płci 10

Na czym polega piętnowanie rodzicielskie i jak to się ma do in vitro – wyjaśnia prof. Cebrat.

12 grudnia 2013

In vitro i biologiczna walka płci

In vitro i eugenika 11

Czy wiesz, w jaki sposób broniono eugeniki w przeszłości? Dlaczego selekcja ludzkich zarodków jest eugeniką?

19 grudnia 2013

In vitro i eugenika

In vitro - wybieranie zarodków 12

Metoda in vitro jest coraz częściej stosowana do selekcji zarodków. Jakie mogą być tego konsekwencje? Odpowiada prof. Stanisław Cebrat.

2 stycznia 2014

In vitro - wybieranie zarodków

Zobacz też:

„Efekt Mozarta” - fake news?

Czym jest „Efekt Mozarta” i czy rzeczywiście tylko muzyka tego kompozytora pozytywnie wpływa na rozwój dziecka? O tym Amelia i D0minik Golemowie.

11 grudnia 2019

„Efekt Mozarta” - fake news?

Amelia i Dominik Golemowie

Potwierdzenie płci

Czy mężczyzna to zagrożona płeć? Czym są estrogeny?

13 czerwca 2014

Potwierdzenie płci

Emilia Lichtenberg-Kokoszka

Skąd się wzięły prawa fizyki?

Czy prawa fizyki rządzą światem? Dlaczego one istnieją? Nie da się ich stworzyć, można je tylko odkryć. Są większe niż my. Potrzeba lat by je zrozumieć.

30 lipca 2015

Skąd się wzięły prawa fizyki?

Krzysztof Meissner

Dobry nastrój

Jaki jest związek między naszymi pragnieniami a tym, co przeżywaliśmy będąc w brzuszku mamy?

25 kwietnia 2014

Dobry nastrój

Emilia Lichtenberg-Kokoszka

Są obszary, których nigdy nie będziemy w stanie zbadać

W nauce nie wszystko da się wyjaśnić – istnieją obszary immanentnie niemożliwe do zbadania. Nauka zakłada istnienie tajemnicy.

23 lipca 2015

Są obszary, których nigdy nie będziemy w stanie zbadać

Krzysztof Meissner

Pesymizm i optymizm

Jakie znaczenie dla poczętego dziecka mają negatywne emocje rodzica i czy przez to dziecko jest skazane na porażkę w życiu? 

23 maja 2014

Pesymizm i optymizm

Emilia Lichtenberg-Kokoszka