Przewodnik po religiach

Czy chrześcijanin cierpi inaczej niż buddysta? (ks. Krzysztof Niedałtowski)

Podziel się:
Tajemnica cierpienia. Każdy z nas się z nią styka, choć zrozumieć ją jest niesłychanie trudno. Jakie są jego przyczyny? Czy w cierpieniu tkwi jakiś sens?

Cierpienie towarzyszy naszemu życiu nieustannie. Zdaje się, że nikt nie jest od niego wolny. Czy jednak podejście do cierpienia jest identyczne w różnych religiach? Buddyzm wskazuje ośmiostopniową ścieżkę prowadzącą do pozbycia się cierpienia, która wymaga wielkiej dawki samodyscypliny. Chrześcijaństwo natomiast nadaje cierpieniu sens ofiarodawczy, to w nim jest cena naszego zbawienia.

Lista twórców
Zdjęcia: Daniel Brzezina, ks. Bartłomiej Kot
Montaż: Daniel Brzezina
Muzyka: Chris Zabriskie
Zdjęcia Ziemii: Video courtesy of the Earth Science and Remote Sensing Unit, NASA Johnson Space Center, Aurora Australis over Indian Ocean, Aurora Borealis over Eastern North America

Szczególne podziękowania kierujemy do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego za umożliwienie nagrań.
1 Zestaw zawiera: Otwarci na miłość (książka) Temperamenty – gdybym był inny, tobym siebie kochał (książka) Kawa z psychologiem (książka) Seks – poezja czy rzemiosło (książka)

129.90zł

Zestaw – przygotowanie do małżeństwa

ks. Piotr Pawlukiewicz
ks. Mirosław Maliński MALINA
ks. Krzysztof Grzywocz
dk. Marcin Gajda
Monika Gajda
Maria Popkiewicz-Ciesielska

1 Współczesny świat kręci się wokół pojęcia miłości. Mówimy o niej, śpiewamy, nagrywamy filmy, piszemy książki…  Czy jednak na pewno wiemy, na czym polega jej istota? Może marzysz o miłości do końca życia, takiej która przetrwa kryzysy i przeciwności losu, zbudowanej na trwałej, głębokiej i silnej więzi i zadajesz sobie pytanie: czy taka miłość, to kwestia szczęścia – czy wynik wieloletniej, mozolnej pracy? Budowanie więzi międzyludzkich to trudna sztuka. Stale próbujemy je pogłębić i wzmocnić, jednak często kończy się to niepowodzeniem i często też rozczarowaniem. Z czego to wynika? Czy da się temu zapobiec? Czy te trudności są potrzebne i konieczne dla naszego rozwoju? Odpowiedź na to i wiele innych pytań o istotę prawdziwej, trwałej Miłości znajdziesz w naszym audiobooku: „Otwarci na miłość”. Dowiesz się także: Czy kochasz właściwie? Jak możesz rozwijać miłość na wszystkich poziomach: z ukochanym, małżonkiem, dziećmi, rodzicami, przyjaciółmi? Jak nauczyć się godzić afirmację drugiej osoby ze stawianiem jej wymagań? Co osłabia Twoje więzi z innymi ludźmi i jak temu zapobiegać? Skąd czerpać siłę, by kochać? Wzajemna więź opiera się na trzech najważniejszych potrzebach: potrzebie związku, przyjęcia i intymności. Jeżeli te trzy potrzeby są wypełnione zarówno w porządku dawania, jak i brania, to człowiek funkcjonuje harmonijnie i jest szczęśliwy. ks. Krzysztof Grzywocz Czasami z miłości trzeba komuś po raz setny otworzyć drzwi, przebaczyć i przyjąć, a czasami z miłości trzeba przebaczyć, ale wystawić walizki za drzwi. Monika i dk. Marcin Gajdowie Autorzy ks. Krzysztof Grzywocz (ur. 1962), doktor teologii duchowości, ceniony rekolekcjonista, egzorcysta, terapeuta. Autor publikacji takich jak: „Wartość człowieka”, „W mroku depresji”. Orędownik i piewca przyjaźni. 17 sierpnia 2017 roku zaginął w Alpach Lepontyńskich w Szwajcarii.     Monika i dk. Marcin Gajdowie - małżonkowie od 1991 roku, rodzice czworga dzieci. Oboje są psychoterapeutami, prowadzącymi od wielu lat działalność rekolekcyjną, konferencyjną, terapeutyczną. Ich książki „Rodzice w akcji” i „Rozwój. Jak współpracować z łaską?” stały się w krótkim czasie bestsellerami.         Życie jest darem - prezentem, który otwieramy każdego dnia i który może nas zaskoczyć, choć nie zawsze pozytywnie. Z więziami międzyludzkimi jest podobnie. Czy w takim razie nie lepiej zostawić prezent zapakowany...? A może warto jednak podjąć ryzyko otwarcia? Drugi fragment "Otwarci na miłość" „Otwarci na Miłość” to audiobook, z którego dowiecie się, w jaki sposób pokonywać swoje wewnętrzne bariery i otwierać się na drugiego człowieka. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak rozwijać kontakt z własnymi uczuciami i tworzyć zdrowe, głębokie więzi - posłuchajcie i zainspirujcie się! Dodatkowe informacje ISBN: 978-83-948248-9-1 czas trwania: 4h 7min książeczka w pdf 32 str. pliki MP3 Patronat

34.90zł

Otwarci na miłość (audiobook mp3 do pobrania)

ks. Krzysztof Grzywocz
dk. Marcin Gajda
Monika Gajda

1 Wojciech Ziółek SJ przybywa prosto z Syberii, aby podpowiedzieć jak zaspokoić tęsknotę zgłodniałego serca? Jak rozpoznać czym to serce napełniam, czym są moje "strąki"? Jak odczytywać przypowieści? Co Pan Jezus do mnie w nich mówi? Czy odkrywam atmosferę miłości  kochającego Syna opowiadającego o kochającym Ojcu? https://www.youtube.com/watch?v=klHG_wRAAHA Wojciech Ziółek SJ - jezuita, uratowany grzesznik, teolog biblijny, duszpasterz. W latach 2008–2014 prowincjał krakowskich jezuitów. Wcześniej długoletni duszpasterz akademicki i proboszcz. W 2015 roku, wraz z Anną Sosnowską, wydał “Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary”. Obecnie pracuje jako wikariusz w jezuickiej parafii w Tomsku na Syberii. "To, co chcę powiedzieć, jest oparte na przypowieściach Pana Jezusa. Dlaczego? Właśnie dlatego, że to są bardzo proste historyjki, które Pan Jezus opowiada bardzo prostym językiem. To są historyjki, które bardzo do mnie trafiają i ufam, że nie tylko do mnie." Wojciech Ziółek SJ Normalnie, bez fajerwerków, tak by do Ciebie dotarło i do Twego zgłodniałego serca... Spis treści: Homilia I - Mt 24,37-44 Elegia ku czci garbatej pokory - Łk 14,1.7-14 Homilia II - Mt 8,5-11 Złudny powab lekkości bytu - Łk 16,19-31 Homilia III - Łk 10,21-24 Pycha niejedno ma imię - Łk 18,9-14 Homilia IV - Mt 4,18-22 Dumka na trzy serca - Łk 15,11-32 Patronat:

24.90zł

Strąki (audiobook mp3 do pobrania)

o. Wojciech Ziółek SJ

Filmy w tej serii:

Co my wiemy o Islamie? 1

Współczesny człowiek zachodniej cywilizacji dość często buduje swoją wizję świata na podstawie mediów. Ks. Krzysztof Niedałtowski zauważa jaki jest medialny obraz Islamu.

12 grudnia 2014

Co my wiemy o Islamie?

Co muzułmanie myślą o nas? 2

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak krzywdzący może być obraz drugiego człowieka wykreowany na podstawie mediów? Ks. Krzysztof Niedałtowski przedstawia ten problem z innej perspektywy ukazując stereotypy krążące w świecie Islamu o ludziach cywilizacji zachodniej, do której się zaliczamy. Czy naprawdę czujemy się bezbożnikami, potomkami krzyżowców albo narkomanami?

19 grudnia 2014

Co muzułmanie myślą o nas?

Co zawdzięczamy kulturze islamu? 3

Cywilizacja zachodu niewątpliwie opiera się w znacznej mierze na dorobku kultury greckiej i rzymskiej. Jednakże nie możemy zapominać o dobrodziejstwach kultury islamskiej. Ks. Krzysztof Niedałtowski podkreśla wyjątkowość i wpływ na współczesny nam świat nauki muzułmańskiej. Matematyka, astronomia i medycyna współcześnie wyglądałyby zupełnie inaczej, gdyby nie wpływy arabskie.

2 stycznia 2015

Co zawdzięczamy kulturze islamu?

Czym jest fundamentalizm religijny? 4

Z czym kojarzy nam się obecnie fundamentalizm religijny? Z pewnością większości z nas hasło to przywodzi na myśl islamskich terrorystów i samobójcze zamachy bombowe w imię religii. Czy nie jest to jednak fałszywy obraz fundamentalizmu? Jakie są źródła występowania fundamentalizmu i czy niesie on ze sobą rzeczywiste zagrożenia? W jaki sposób przyczynia się do kształtowania nadchodzących pokoleń i ich wyobrażeń o religii?

9 stycznia 2015

Czym jest fundamentalizm religijny?

Czym się różni ksiądz od rabina? 5

Chrześcijaństwo i judaizm. Religie tak bardzo do siebie podobne i jednocześnie tak bardzo się różniące. Ksiądz a rabin, Wielkanoc a Święto Pesach, Księga Wyjścia a Haggada. Czy wśród tych różnic możliwe jest odnalezienie wspólnego źródła i szukanie dróg wzajemnego zrozumienia?

16 stycznia 2015

Czym się różni ksiądz od rabina?

Ślub pod chupą a ślub przed ołtarzem 6

Czym różni się ślub w kościele od ślubu w synagodze? W jaki sposób sakrament małżeństwa pojmowany jest przez chrześcijan, a w jaki przez Żydów? Czy podejście do nierozerwalności małżeństwa i do rozwodu jest takie samo w chrześcijaństwie i w judaizmie?

23 stycznia 2015

Ślub pod chupą a ślub przed ołtarzem

Czy poza Kościołem nie ma zbawienia? 7

Czy niechrześcijanin może być zbawiony? Dogmatyczne twierdzenie, że „poza Kościołem nie ma zbawienia” zyskuje zwykle przychylność katolików, jednocześnie jest przyczyną sprzeciwu wśród innowierców. Przede wszystkim jednak budzi wiele nurtujących pytań. Czy oznacza to, że muzułmanie, Żydzi, buddyści, i wyznawcy innych religii są skazani na potępienie?

30 stycznia 2015

Czy poza Kościołem nie ma zbawienia?

Jezus był Azjatą 8

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakiej narodowości był Pan Jezus? Czy Chrystus był prawdziwym Żydem, jakich znamy z przedwojennych polskich sklepików? Czy żydowskość wyklucza uniwersalność religii chrześcijańskiej? Jaką religią jest zatem judaizm?

6 lutego 2015

Jezus był Azjatą

Magia a religia 9

Czy w XXI wieku można się jeszcze spotkać z myśleniem magicznym? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym czym się różni religia od magii? Jakim rodzajem języka się posługują? Czy przypadkiem nie myślisz o Bogu w sposób magiczny?

13 lutego 2015

Magia a religia

Czego możemy nauczyć się od Pigmejów? 10

Czy religijność ludów plemiennych może nas czegoś nauczyć? Jak różni się postawa zawierzenia i szacunku do Boga ludów zamieszkujących obszary Afryki i wysp Oceanii od naszej cywilizowanej pobożności? Jakie inspiracje możemy zaczerpnąć przyglądając się ich wierze?

20 lutego 2015

Czego możemy nauczyć się od Pigmejów?

Jak zgubiliśmy rytuały przejścia? 11

Co oznaczają rytuały przejścia? Z pewnością kojarzą się nam one z dzikim plemionami zamieszkującymi odległe zakątki ziemi, które w ten sposób świętują kolejne etapy życia człowieka. Czy podobne rytuały da się odnaleźć również i w naszym życiu?

27 lutego 2015

Jak zgubiliśmy rytuały przejścia?

Dlaczego chrześcijanie nie potrzebują reinkarnacji? 12

Co nas czeka po śmierci? Pytanie to zadają sobie ludzie na całym świecie od zamierzchłych czasów. Hindusi i buddyści wierzą w wędrówkę dusz pomiędzy wcieleniami, czyli reinkarnację. Jak chrześcijanie radzą sobie w tajemnicą śmierci?

6 marca 2015

Dlaczego chrześcijanie nie potrzebują reinkarnacji?

Czy chrześcijanin cierpi inaczej niż buddysta? 13

Tajemnica cierpienia. Każdy z nas się z nią styka, choć zrozumieć ją jest niesłychanie trudno. Jakie są jego przyczyny? Czy w cierpieniu tkwi jakiś sens?

13 marca 2015

Czy chrześcijanin cierpi inaczej niż buddysta?

Zobacz też:

Modlitwa - najważniejsza decyzja

Przez 12 tygodni będziemy szli razem z Moniką i Marcinem Gajdami w stronę głębi życia duchowego. Zapraszamy na 1-szą część.

3 października 2016

Modlitwa - najważniejsza decyzja

Monika i dk. Marcin Gajdowie

Chloe

Wiele lat Walt i Annie zmagali się z problemem bezpłodności. Kiedy ciężar braku dzieci wydawał się być nie do uniesienia, historia ich życia okazała się być doświadczeniem Bożej miłości. Świadectwo ich życia, to przykład tego, że Bóg dotrzymuje obietnic!

22 czerwca 2015

Chloe

Moving Works

Stój albo giń [#4] Dobry dotyk, zły dotyk

Czy istnieje granica między dobrym i złym dotykiem? Pozwól się dotknąć i sam zadbaj o serdeczne, czyste dotknięcie drugiego człowieka.

28 marca 2017

Stój albo giń [#4] Dobry dotyk, zły dotyk

ks. Mirosław Maliński „Malina"

Dowód na istnienie Boga

Niektórzy myślą, że Bóg to jest odczucie ciepła na modlitwie czy jakieś niesamowite doznanie. Zatem kim On jest?

10 kwietnia 2014

Dowód na istnienie Boga

Monika i dk. Marcin Gajdowie

Stój albo giń [#5] Twoja czy Boża wola?

Samorozwój, osobisty coach, czyli najszybciej i najwięcej. Czy posiadanie swojej wizji na życie to stawanie wbrew Bożej woli?

4 kwietnia 2017

Stój albo giń [#5] Twoja czy Boża wola?

ks. Mirosław Maliński „Malina"

Ponad wszelkie inne imię

“Rzucam wszystko i jadę w Bieszczady!” – to hasło często słyszane wśród ludzi, którzy pragną zrobić coś zwariowanego, porzucić na chwilę szarą rzeczywistość. Czemu więc nie “Rzucam wszystko i lecę na Filipiny!”?

15 czerwca 2015

Ponad wszelkie inne imię

Moving Works