Przewodnik po religiach

Ślub pod chupą a ślub przed ołtarzem (ks. Krzysztof Niedałtowski)

Podziel się:

Czym różni się ślub w kościele od ślubu w synagodze? W jaki sposób sakrament małżeństwa pojmowany jest przez chrześcijan, a w jaki przez Żydów? Czy podejście do nierozerwalności małżeństwa i do rozwodu jest takie samo w chrześcijaństwie i w judaizmie?

Lista twórców
Zdjęcia: Daniel Brzezina, Tomasz Rynk
Montaż: Daniel Brzezina
Muzyka: Chris Zabriskie
Zdjęcia Ziemii: Video courtesy of the Earth Science and Remote Sensing Unit, NASA Johnson Space Center, Aurora Australis over Indian Ocean, Aurora Borealis over Eastern North America

Szczególne podziękowania kierujemy do przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, Aleksandrowi Gleichgewichtowi, za umożliwienie nagrań w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu.
1 Niezwykła okazja  Kup produkt w dwóch wersjach – fizycznej i do pobrania i zapłać jedynie 39,90 zł W SKŁAD ZESTAWU WCHODZĄ: O przyjaźni i samotności O przyjaźni i samotności (wersja mp3 do pobrania) WIĘCEJ O AUDIOBOOKU: Nasze życie toczy się na dwóch kołach: jedno z nich to samotność, drugie życie z ludźmi. Jeśli zachowamy między nimi proporcje – nasz „wózek” pojedzie do przodu. A co, jeśli będą zachwiane? Na te, i wiele innych pytań związanych z przeżywaniem przyjaźni i samotności, odpowiada ks. Mirosław Maliński, czerpiąc z przemyśleń ks. Krzysztofa Grzywocza – doświadczonego duszpasterza i kierownika duchowego, ale nade wszystko swojego przyjaciela. Jeśli chcesz: przekonać się, dlaczego warto czasem zdecydować się na chwilę samotności, zrozumieć i budować prawdziwą przyjaźń, odkryć sens misji Chrystusa w Twoim życiu, audiobook „O przyjaźni i samotności" jest właśnie dla Ciebie :) POSŁUCHAJ FRAGMENTÓW: https://youtu.be/_5ftLesS8Ok https://youtu.be/91iq0Mdu72c O AUTORZE: ks. Mirosław Maliński - duszpasterz akademicki z Wrocławia, prowadzi Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Maciejówka”, założyciel i redaktor naczelny portalu 2ryby.pl, znany z popularnych we Wrocławiu kursów przedmałżeńskich. Duszpasterz Spotkań Małżeńskich i pracownik poradni rodzinnej. Na co dzień mieszka i żyje ze studentami.

39.90zł

Zestaw: O przyjaźni i samotności (CD + mp3)

ks. Mirosław Maliński MALINA

1 Zestaw zawiera: Becz i dzwoń dzwoneczkiem (książka) Temperamenty – gdybym był inny, tobym siebie kochał (książka) Rozsypane puzzle. Osobliwe przypadki ks. Maliny (książka)

109.90zł

Zestaw dla niego

ks. Piotr Pawlukiewicz
ks. Mirosław Maliński MALINA

1 O Maciej Zięba OP opowiada: Jak odszedł... i wrócił do Kościoła. Czym jest Kościół? Co to znaczy, że Kościół jest „czystą prostytutką”? Jakie jest miejsce chrześcijan w świecie? Dlaczego szukanie jedności jest ważne i jakie są granice ekumenizmu? Ojciec Maciej Zięba jest zafascynowany Kościołem, co nie znaczy że zachwycony - bo czasem załamany i zmartwiony - poznaje jego grzeszność, ale też wciąż odkrywa jego świętość. Dominikanin przedstawia nam o Kościół jako dom - miejsce, do którego zawsze można powrócić, w którym wydarzyło się wiele dobrego. Odważnie mówi o wzlotach i upadkach Kościoła, o tym co wydarzyło się na przełomie wieków, ale i o obecnej sytuacji Kościoła. Dla tych, którzy chcą usłyszeć jaki Kościół jest naprawdę, “bez zamiatania pod dywan”. https://www.youtube.com/watch?v=9fQo3Rk5EeU Ojciec Maciej Zięba Dominikanin, teolog, filozof, publicysta. Studiował fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1998–2006 był Prowincjałem Polskiej Prowincji Dominikanów. Założyciel i dyrektor Instytutu Tertio Millennio w Krakowie. Patronat medialny

24.90zł

Po co Kościół? (audiobook mp3 do pobrania)

Maciej Zięba OP

Filmy w tej serii:

Co my wiemy o Islamie? 1

Współczesny człowiek zachodniej cywilizacji dość często buduje swoją wizję świata na podstawie mediów. Ks. Krzysztof Niedałtowski zauważa jaki jest medialny obraz Islamu.

12 grudnia 2014

Co my wiemy o Islamie?

Co muzułmanie myślą o nas? 2

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak krzywdzący może być obraz drugiego człowieka wykreowany na podstawie mediów? Ks. Krzysztof Niedałtowski przedstawia ten problem z innej perspektywy ukazując stereotypy krążące w świecie Islamu o ludziach cywilizacji zachodniej, do której się zaliczamy. Czy naprawdę czujemy się bezbożnikami, potomkami krzyżowców albo narkomanami?

19 grudnia 2014

Co muzułmanie myślą o nas?

Co zawdzięczamy kulturze islamu? 3

Cywilizacja zachodu niewątpliwie opiera się w znacznej mierze na dorobku kultury greckiej i rzymskiej. Jednakże nie możemy zapominać o dobrodziejstwach kultury islamskiej. Ks. Krzysztof Niedałtowski podkreśla wyjątkowość i wpływ na współczesny nam świat nauki muzułmańskiej. Matematyka, astronomia i medycyna współcześnie wyglądałyby zupełnie inaczej, gdyby nie wpływy arabskie.

2 stycznia 2015

Co zawdzięczamy kulturze islamu?

Czym jest fundamentalizm religijny? 4

Z czym kojarzy nam się obecnie fundamentalizm religijny? Z pewnością większości z nas hasło to przywodzi na myśl islamskich terrorystów i samobójcze zamachy bombowe w imię religii. Czy nie jest to jednak fałszywy obraz fundamentalizmu? Jakie są źródła występowania fundamentalizmu i czy niesie on ze sobą rzeczywiste zagrożenia? W jaki sposób przyczynia się do kształtowania nadchodzących pokoleń i ich wyobrażeń o religii?

9 stycznia 2015

Czym jest fundamentalizm religijny?

Czym się różni ksiądz od rabina? 5

Chrześcijaństwo i judaizm. Religie tak bardzo do siebie podobne i jednocześnie tak bardzo się różniące. Ksiądz a rabin, Wielkanoc a Święto Pesach, Księga Wyjścia a Haggada. Czy wśród tych różnic możliwe jest odnalezienie wspólnego źródła i szukanie dróg wzajemnego zrozumienia?

16 stycznia 2015

Czym się różni ksiądz od rabina?

Ślub pod chupą a ślub przed ołtarzem 6

Czym różni się ślub w kościele od ślubu w synagodze? W jaki sposób sakrament małżeństwa pojmowany jest przez chrześcijan, a w jaki przez Żydów? Czy podejście do nierozerwalności małżeństwa i do rozwodu jest takie samo w chrześcijaństwie i w judaizmie?

23 stycznia 2015

Ślub pod chupą a ślub przed ołtarzem

Czy poza Kościołem nie ma zbawienia? 7

Czy niechrześcijanin może być zbawiony? Dogmatyczne twierdzenie, że „poza Kościołem nie ma zbawienia” zyskuje zwykle przychylność katolików, jednocześnie jest przyczyną sprzeciwu wśród innowierców. Przede wszystkim jednak budzi wiele nurtujących pytań. Czy oznacza to, że muzułmanie, Żydzi, buddyści, i wyznawcy innych religii są skazani na potępienie?

30 stycznia 2015

Czy poza Kościołem nie ma zbawienia?

Jezus był Azjatą 8

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakiej narodowości był Pan Jezus? Czy Chrystus był prawdziwym Żydem, jakich znamy z przedwojennych polskich sklepików? Czy żydowskość wyklucza uniwersalność religii chrześcijańskiej? Jaką religią jest zatem judaizm?

6 lutego 2015

Jezus był Azjatą

Magia a religia 9

Czy w XXI wieku można się jeszcze spotkać z myśleniem magicznym? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym czym się różni religia od magii? Jakim rodzajem języka się posługują? Czy przypadkiem nie myślisz o Bogu w sposób magiczny?

13 lutego 2015

Magia a religia

Czego możemy nauczyć się od Pigmejów? 10

Czy religijność ludów plemiennych może nas czegoś nauczyć? Jak różni się postawa zawierzenia i szacunku do Boga ludów zamieszkujących obszary Afryki i wysp Oceanii od naszej cywilizowanej pobożności? Jakie inspiracje możemy zaczerpnąć przyglądając się ich wierze?

20 lutego 2015

Czego możemy nauczyć się od Pigmejów?

Jak zgubiliśmy rytuały przejścia? 11

Co oznaczają rytuały przejścia? Z pewnością kojarzą się nam one z dzikim plemionami zamieszkującymi odległe zakątki ziemi, które w ten sposób świętują kolejne etapy życia człowieka. Czy podobne rytuały da się odnaleźć również i w naszym życiu?

27 lutego 2015

Jak zgubiliśmy rytuały przejścia?

Dlaczego chrześcijanie nie potrzebują reinkarnacji? 12

Co nas czeka po śmierci? Pytanie to zadają sobie ludzie na całym świecie od zamierzchłych czasów. Hindusi i buddyści wierzą w wędrówkę dusz pomiędzy wcieleniami, czyli reinkarnację. Jak chrześcijanie radzą sobie w tajemnicą śmierci?

6 marca 2015

Dlaczego chrześcijanie nie potrzebują reinkarnacji?

Czy chrześcijanin cierpi inaczej niż buddysta? 13

Tajemnica cierpienia. Każdy z nas się z nią styka, choć zrozumieć ją jest niesłychanie trudno. Jakie są jego przyczyny? Czy w cierpieniu tkwi jakiś sens?

13 marca 2015

Czy chrześcijanin cierpi inaczej niż buddysta?

Zobacz też:

Masturbacja - jak wyjść?

Jak wyjść z problemu masturbacji? Każdy nałóg i uzależnienie to choroba woli, wiec trzeba mieć silną wolę, aby to przezwyciężyć.

5 września 2016

Masturbacja - jak wyjść?

Jacek Pulikowski

Ks. Krzysztof Grzywocz na Adwent: Czekam na Boga, który...

Posłuchaj tego wyjątkowego wyznania wiary ks. Krzysztofa Grzywocza. Nagranie pochodzi z rekolekcji adwentowych, które ks. Krzysztof wygłosił w Duszpasterstwie Akademickim „Maciejówka” we Wrocławiu w 2011 r. Na podstawie nagrania została zredagowana książka „Otwarci na miłość”.

22 listopada 2022

Ks. Krzysztof Grzywocz na Adwent: Czekam na Boga, który...

ks. Krzysztof Grzywocz

Czy zawsze trzeba się pojednać?

Czy zawsze trzeba się pojednać? Czy to jest zawsze dobre?

17 lipca 2017

Czy zawsze trzeba się pojednać?

Maria Popkiewicz-Ciesielska

Poglądy - czy można je zmieniać jak rękawiczki?

Jakie jest ryzyko zmieniania naszych poglądów?

18 marca 2015

Poglądy - czy można je zmieniać jak rękawiczki?

Maria Popkiewicz-Ciesielska

Chloe

Wiele lat Walt i Annie zmagali się z problemem bezpłodności. Kiedy ciężar braku dzieci wydawał się być nie do uniesienia, historia ich życia okazała się być doświadczeniem Bożej miłości. Świadectwo ich życia, to przykład tego, że Bóg dotrzymuje obietnic!

22 czerwca 2015

Chloe

Moving Works

Jak być prawdziwą kobietą?

Jak być prawdziwą kobietą? Prawdziwa kobieta to szczęśliwa kobieta…

22 sierpnia 2016

Jak być prawdziwą kobietą?

Jacek Pulikowski