Przewodnik po religiach

Magia a religia (ks. Krzysztof Niedałtowski)

Podziel się:
Czy w XXI wieku można się jeszcze spotkać z myśleniem magicznym? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym czym się różni religia od magii? Jakim rodzajem języka się posługują? Czy przypadkiem nie myślisz o Bogu w sposób magiczny?

Myślenie magiczne jest ciągle obecne, nawet wśród współczesnych osób wierzących. Pokusa wykorzystania magii w naszym życiu religinym jest ogromna. Warto przyjrzeć się różnicom pomiędzy religią a magią. Zarówno w religii, jak i w magii, uznaje się obecność istoty wyższej, która ma wpływ na nasze losy. Jednak różni je i język, którym się do tej istoty zwracamy, jak i samo nasze podejście i nastawienie. Warto się zastanowić nad tym, jaki mamy stosunek do Pana Boga, czy nie traktujemy go przypadkiem, jako istotę magiczną, którą możemy wykorzystać do naszych celów.

Lista twórców
Zdjęcia: Daniel Brzezina, ks. Bartłomiej Kot
Montaż: Daniel Brzezina
Muzyka: Chris Zabriskie
Zdjęcia Ziemii: Video courtesy of the Earth Science and Remote Sensing Unit, NASA Johnson Space Center, Aurora Australis over Indian Ocean, Aurora Borealis over Eastern North America

Szczególne podziękowania kierujemy do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego za umożliwienie nagrań.

Filmy w tej serii:

Co my wiemy o Islamie? 1

Współczesny człowiek zachodniej cywilizacji dość często buduje swoją wizję świata na podstawie mediów. Ks. Krzysztof Niedałtowski zauważa jaki jest medialny obraz Islamu.

12 grudnia 2014

Co my wiemy o Islamie?

Co muzułmanie myślą o nas? 2

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak krzywdzący może być obraz drugiego człowieka wykreowany na podstawie mediów? Ks. Krzysztof Niedałtowski przedstawia ten problem z innej perspektywy ukazując stereotypy krążące w świecie Islamu o ludziach cywilizacji zachodniej, do której się zaliczamy. Czy naprawdę czujemy się bezbożnikami, potomkami krzyżowców albo narkomanami?

19 grudnia 2014

Co muzułmanie myślą o nas?

Co zawdzięczamy kulturze islamu? 3

Cywilizacja zachodu niewątpliwie opiera się w znacznej mierze na dorobku kultury greckiej i rzymskiej. Jednakże nie możemy zapominać o dobrodziejstwach kultury islamskiej. Ks. Krzysztof Niedałtowski podkreśla wyjątkowość i wpływ na współczesny nam świat nauki muzułmańskiej. Matematyka, astronomia i medycyna współcześnie wyglądałyby zupełnie inaczej, gdyby nie wpływy arabskie.

2 stycznia 2015

Co zawdzięczamy kulturze islamu?

Czym jest fundamentalizm religijny? 4

Z czym kojarzy nam się obecnie fundamentalizm religijny? Z pewnością większości z nas hasło to przywodzi na myśl islamskich terrorystów i samobójcze zamachy bombowe w imię religii. Czy nie jest to jednak fałszywy obraz fundamentalizmu? Jakie są źródła występowania fundamentalizmu i czy niesie on ze sobą rzeczywiste zagrożenia? W jaki sposób przyczynia się do kształtowania nadchodzących pokoleń i ich wyobrażeń o religii?

9 stycznia 2015

Czym jest fundamentalizm religijny?

Czym się różni ksiądz od rabina? 5

Chrześcijaństwo i judaizm. Religie tak bardzo do siebie podobne i jednocześnie tak bardzo się różniące. Ksiądz a rabin, Wielkanoc a Święto Pesach, Księga Wyjścia a Haggada. Czy wśród tych różnic możliwe jest odnalezienie wspólnego źródła i szukanie dróg wzajemnego zrozumienia?

16 stycznia 2015

Czym się różni ksiądz od rabina?

Ślub pod chupą a ślub przed ołtarzem 6

Czym różni się ślub w kościele od ślubu w synagodze? W jaki sposób sakrament małżeństwa pojmowany jest przez chrześcijan, a w jaki przez Żydów? Czy podejście do nierozerwalności małżeństwa i do rozwodu jest takie samo w chrześcijaństwie i w judaizmie?

23 stycznia 2015

Ślub pod chupą a ślub przed ołtarzem

Czy poza Kościołem nie ma zbawienia? 7

Czy niechrześcijanin może być zbawiony? Dogmatyczne twierdzenie, że „poza Kościołem nie ma zbawienia” zyskuje zwykle przychylność katolików, jednocześnie jest przyczyną sprzeciwu wśród innowierców. Przede wszystkim jednak budzi wiele nurtujących pytań. Czy oznacza to, że muzułmanie, Żydzi, buddyści, i wyznawcy innych religii są skazani na potępienie?

30 stycznia 2015

Czy poza Kościołem nie ma zbawienia?

Jezus był Azjatą 8

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakiej narodowości był Pan Jezus? Czy Chrystus był prawdziwym Żydem, jakich znamy z przedwojennych polskich sklepików? Czy żydowskość wyklucza uniwersalność religii chrześcijańskiej? Jaką religią jest zatem judaizm?

6 lutego 2015

Jezus był Azjatą

Magia a religia 9

Czy w XXI wieku można się jeszcze spotkać z myśleniem magicznym? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym czym się różni religia od magii? Jakim rodzajem języka się posługują? Czy przypadkiem nie myślisz o Bogu w sposób magiczny?

13 lutego 2015

Magia a religia

Czego możemy nauczyć się od Pigmejów? 10

Czy religijność ludów plemiennych może nas czegoś nauczyć? Jak różni się postawa zawierzenia i szacunku do Boga ludów zamieszkujących obszary Afryki i wysp Oceanii od naszej cywilizowanej pobożności? Jakie inspiracje możemy zaczerpnąć przyglądając się ich wierze?

20 lutego 2015

Czego możemy nauczyć się od Pigmejów?

Jak zgubiliśmy rytuały przejścia? 11

Co oznaczają rytuały przejścia? Z pewnością kojarzą się nam one z dzikim plemionami zamieszkującymi odległe zakątki ziemi, które w ten sposób świętują kolejne etapy życia człowieka. Czy podobne rytuały da się odnaleźć również i w naszym życiu?

27 lutego 2015

Jak zgubiliśmy rytuały przejścia?

Dlaczego chrześcijanie nie potrzebują reinkarnacji? 12

Co nas czeka po śmierci? Pytanie to zadają sobie ludzie na całym świecie od zamierzchłych czasów. Hindusi i buddyści wierzą w wędrówkę dusz pomiędzy wcieleniami, czyli reinkarnację. Jak chrześcijanie radzą sobie w tajemnicą śmierci?

6 marca 2015

Dlaczego chrześcijanie nie potrzebują reinkarnacji?

Czy chrześcijanin cierpi inaczej niż buddysta? 13

Tajemnica cierpienia. Każdy z nas się z nią styka, choć zrozumieć ją jest niesłychanie trudno. Jakie są jego przyczyny? Czy w cierpieniu tkwi jakiś sens?

13 marca 2015

Czy chrześcijanin cierpi inaczej niż buddysta?

Zobacz też:

Jak znaleźć przyjaciela

Dobrze mieć duże grono znajomych, aby spośród nich wybrać przyjaciela. Jak dobrze wybrać?

7 grudnia 2018

Jak znaleźć przyjaciela

ks. Mirosław Maliński „Malina"

Chloe

Wiele lat Walt i Annie zmagali się z problemem bezpłodności. Kiedy ciężar braku dzieci wydawał się być nie do uniesienia, historia ich życia okazała się być doświadczeniem Bożej miłości. Świadectwo ich życia, to przykład tego, że Bóg dotrzymuje obietnic!

22 czerwca 2015

Chloe

Moving Works

Siła wewnętrzna

Masz w sobie „to coś”? Taką moc, której nie trzeba nawet wyrażać słowami, a która oddziałuje na innych? Jeśli Ci jej brak, nie wahaj się o nią prosić! Duch Święty jest gotów działać w Tobie!

4 czerwca 2015

Siła wewnętrzna

ks. Piotr Pawlukiewicz

Dowód na istnienie Boga

Niektórzy myślą, że Bóg to jest odczucie ciepła na modlitwie czy jakieś niesamowite doznanie. Zatem kim On jest?

10 kwietnia 2014

Dowód na istnienie Boga

Monika i dk. Marcin Gajdowie

Żywe jest Słowo Boże

Kiedy dzień, który miał być najszczęśliwszym dniem twojego życia, staje się najtrudniejszym, wierzysz, że Bóg chce dla Ciebie jak najlepiej? Czy może myślisz sobie: “Boga nie ma, skoro pozwala na takie rzeczy”?

27 lipca 2015

Żywe jest Słowo Boże

Moving Works

12 kroków | Krok 3 – Pozwolę Mu

Raz, dwa, trzy – skaczemy! To oczywiste, że skok w nieznane napełnia nas lękiem. Ale co by było, gdybyśmy wiedzieli, że na dole czeka ktoś, kto nas złapie? O tym Rafał Porzeziński w kolejnym odcinku serii „12 Kroków”

18 maja 2020

12 kroków | Krok 3 – Pozwolę Mu

Rafał Porzeziński