Przewodnik po religiach

Co muzułmanie myślą o nas? (ks. Krzysztof Niedałtowski)

Podziel się:

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak krzywdzący może być obraz drugiego człowieka wykreowany na podstawie mediów? Ks. Krzysztof Niedałtowski przedstawia ten problem z innej perspektywy ukazując stereotypy krążące w świecie Islamu o ludziach cywilizacji zachodniej, do której się zaliczamy. Czy naprawdę czujemy się bezbożnikami, potomkami krzyżowców albo narkomanami?

Lista twórców
Zdjęcia: Daniel Brzezina, Marta Machlańska
Montaż: Daniel Brzezina
Montaż intro: Daniel Brzezina
Muzyka: Chris Zabriskie
Zdjęcia Ziemii: Video courtesy of the Earth Science and Remote Sensing Unit, NASA Johnson Space Center, Aurora Australis over Indian Ocean, Aurora Borealis over Eastern North America
1 Są takie miejsca, w które musisz pójść, żeby żyć piękniej niż żyłeś dotąd, ale czujesz, że nie starcza ci na to odwagi. Ta książka może cię do nich poprowadzić. Brat Roger weźmie cię za rękę i powie: Ty, który chciałbyś odsłonić przed nim serce pełne lęku - zaufaj, bo On nie złamie trzciny nadłamanej. https://www.youtube.com/watch?v=DWZNmqBmA1A Upłynęło już sporo czasu od śmierci założyciela Wspólnoty z Taizé, ale jego słowa są wciąż aktualne. W tej książce, wydanej w formie audiobooka, można znaleźć jego najważniejsze teksty pisane przez lata w kolejnych dziełach. Odkrywamy w nich, że jego myśl wyrażona często językiem poetyckim, odżywiana jest wspólną modlitwą i codziennym życiem ze swymi braćmi. Inspiracje znajdował w kontakcie z tysiącami młodych ludzi ze wszystkich kontynentów, których spotykał w Taizé, a także wtedy, kiedy przebywał wśród najuboższych i kiedy odwiedzał chrześcijan w Europie Środkowej i Wschodniej, doświadczanej wówczas przez komunistyczne reżimy. Dla założyciela Taizé życie wewnętrzne i solidarność międzyludzka miały jedno i to samo źródło: miłość Chrystusa, ten ogień który pali się nawet wtedy, kiedy ludzkość pogrążona jest w ciemności, ogień, który nigdy nie gaśnie. Brat Roger, założyciel Wspólnoty z Taizé Urodził się 12 maja 1915 roku w małej szwajcarskiej wiosce Provence. Zmarł w wieku 90 lat, zamordowany podczas wieczornej modlitwy 16 sierpnia 2005 roku.       Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj recenzję na naszym blogu. https://youtu.be/6VgfDcGIGFo Spis treści 1 Wstęp To co najważniejsze – zakryte dla naszych oczu 2 Umiłowany odwieczną miłością 3 Śpiew trędowatego 4 Któż nas potępi? 5 Miłość, która przebacza 6 Od zwątpienia do pięknej ludzkiej nadziei 7 Boże dzisiaj 8 Od samego rana święto 9 Pozwólcie Chrystusowi przemieniać ciemności We wszystkim – pokój serca 10 Ten, który nam towarzyszy 11 Żar pragnienia Boga 12 Życie, które pochodzi skądinąd 13 Bramy chwały 14 W tchnieniu ciszy 15 Cisza kontemplacji 16 Modlić się razem z Maryją i apostołami 17 Chwile, kiedy Bóg jest wszystkim Jeśli chcesz pójść za Chrystusem 18 Albo wszystko, albo nic 19 Ryzyko życia 20 Radykalizm Ewangelii 21 Jak naczynia gliniane 22 W każdym – niepowtarzalny dar 23 "Tak", które pozostaje "tak" 24 Głos radości i wesela 25 "Tak", które naraża Kościół – tajemnica komunii 26 Chrystus komunii 27 Pojednanie we własnym sercu 28 U źródeł jedności wiary 29 Przypowieść o komunii 30 Ożywiać od wewnątrz 31 Dziecięctwo Kościoła 32 Gdyby święto poszło w zapomnienie Zaczyn zaufania w rodzinie ludzkiej 33 Jutrzenka nowej przyszłości 34 Spotykać tych, którzy nie mogą uwierzyć 35 Podjąć ryzyko walki o pokój na świecie 36 Znak Chrystusowego przebaczenia 37 Prostota i dzielenie się 38 Największe rozdarcie naszych czasów 39 Żyć tym, co niespodziewane Czyta: Krzysztof Bronk Patronat medialny

29.90zł

Jego miłość jest ogniem (audiobook)

Brat Roger z Taizé

1 Niezwykła okazja  Kup produkt w dwóch wersjach – fizycznej i do pobrania i zapłać jedynie 39,90 zł W SKŁAD ZESTAWU WCHODZĄ: Kawa z psychologiem Kawa z psychologiem (e-book) WIĘCEJ O KSIĄŻCE: Poradników psychologicznych jest bezlik i można odnieść wrażenie, że we wszystkich piszą to samo. Dlaczego te, wyglądające na słodkie, rozmowy przy kawie miałyby być inne? Przedstawiamy cztery powody, które wyróżniają tę książkę: autorka nie jest teoretykiem, który naczytał się i teraz się wymądrza. Od 40 lat, jako terapeuta, pomaga ludziom w kryzysie książka ta obfituje w odważne i przestawiające zwrotnicę życia stwierdzenia, jak choćby: „Lepiej stracić w życiu cel, niż nie znaleźć jego sensu ta pozycja nie jest remedium na wszystkie rodzinne bolączki, choć i nie placebo. To snop światła w którym swoje życie widzimy jasno i wyraźnie czytając tę książkę uświadomisz sobie, że nie wszystko zależy od ciebie, że nosisz w sobie wcześniejsze pokolenia i nie jest to tylko twój ciężki bagaż, ale walizka pełna przydatnych rzeczy Książka składa się z dwóch części: Być kimś i Być z kimś, bo przecież zdrowe relacje z innymi zaczynają się od prawidłowej więzi z samym sobą. Rozpoczynając więc od poczucia własnej wartości, wyznaczania swoich granic i asertywności w ich bronieniu, przechodzimy do uczenia się prawidłowego dialogu, komunikowania własnych potrzeb i tym samym przezwyciężania kryzysów i pokonywania konfliktów w związkach z bliskimi. PRZECZYTAJ FRAGMENT

49.90zł

Zestaw: Kawa z psychologiem (książka + ebook)

Maria Popkiewicz-Ciesielska

1 Wojciech Ziółek SJ przybywa prosto z Syberii, aby podpowiedzieć jak zaspokoić tęsknotę zgłodniałego serca? Jak rozpoznać czym to serce napełniam, czym są moje "strąki"? Jak odczytywać przypowieści? Co Pan Jezus do mnie w nich mówi? Czy odkrywam atmosferę miłości  kochającego Syna opowiadającego o kochającym Ojcu? https://www.youtube.com/watch?v=klHG_wRAAHA Wojciech Ziółek SJ - jezuita, uratowany grzesznik, teolog biblijny, duszpasterz. W latach 2008–2014 prowincjał krakowskich jezuitów. Wcześniej długoletni duszpasterz akademicki i proboszcz. W 2015 roku, wraz z Anną Sosnowską, wydał “Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary”. Obecnie pracuje jako wikariusz w jezuickiej parafii w Tomsku na Syberii. "To, co chcę powiedzieć, jest oparte na przypowieściach Pana Jezusa. Dlaczego? Właśnie dlatego, że to są bardzo proste historyjki, które Pan Jezus opowiada bardzo prostym językiem. To są historyjki, które bardzo do mnie trafiają i ufam, że nie tylko do mnie." Wojciech Ziółek SJ Normalnie, bez fajerwerków, tak by do Ciebie dotarło i do Twego zgłodniałego serca... Spis treści: Homilia I - Mt 24,37-44 Elegia ku czci garbatej pokory - Łk 14,1.7-14 Homilia II - Mt 8,5-11 Złudny powab lekkości bytu - Łk 16,19-31 Homilia III - Łk 10,21-24 Pycha niejedno ma imię - Łk 18,9-14 Homilia IV - Mt 4,18-22 Dumka na trzy serca - Łk 15,11-32 Patronat:

24.90zł

Strąki (audiobook mp3 do pobrania)

o. Wojciech Ziółek SJ

Filmy w tej serii:

Co my wiemy o Islamie? 1

Współczesny człowiek zachodniej cywilizacji dość często buduje swoją wizję świata na podstawie mediów. Ks. Krzysztof Niedałtowski zauważa jaki jest medialny obraz Islamu.

12 grudnia 2014

Co my wiemy o Islamie?

Co muzułmanie myślą o nas? 2

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak krzywdzący może być obraz drugiego człowieka wykreowany na podstawie mediów? Ks. Krzysztof Niedałtowski przedstawia ten problem z innej perspektywy ukazując stereotypy krążące w świecie Islamu o ludziach cywilizacji zachodniej, do której się zaliczamy. Czy naprawdę czujemy się bezbożnikami, potomkami krzyżowców albo narkomanami?

19 grudnia 2014

Co muzułmanie myślą o nas?

Co zawdzięczamy kulturze islamu? 3

Cywilizacja zachodu niewątpliwie opiera się w znacznej mierze na dorobku kultury greckiej i rzymskiej. Jednakże nie możemy zapominać o dobrodziejstwach kultury islamskiej. Ks. Krzysztof Niedałtowski podkreśla wyjątkowość i wpływ na współczesny nam świat nauki muzułmańskiej. Matematyka, astronomia i medycyna współcześnie wyglądałyby zupełnie inaczej, gdyby nie wpływy arabskie.

2 stycznia 2015

Co zawdzięczamy kulturze islamu?

Czym jest fundamentalizm religijny? 4

Z czym kojarzy nam się obecnie fundamentalizm religijny? Z pewnością większości z nas hasło to przywodzi na myśl islamskich terrorystów i samobójcze zamachy bombowe w imię religii. Czy nie jest to jednak fałszywy obraz fundamentalizmu? Jakie są źródła występowania fundamentalizmu i czy niesie on ze sobą rzeczywiste zagrożenia? W jaki sposób przyczynia się do kształtowania nadchodzących pokoleń i ich wyobrażeń o religii?

9 stycznia 2015

Czym jest fundamentalizm religijny?

Czym się różni ksiądz od rabina? 5

Chrześcijaństwo i judaizm. Religie tak bardzo do siebie podobne i jednocześnie tak bardzo się różniące. Ksiądz a rabin, Wielkanoc a Święto Pesach, Księga Wyjścia a Haggada. Czy wśród tych różnic możliwe jest odnalezienie wspólnego źródła i szukanie dróg wzajemnego zrozumienia?

16 stycznia 2015

Czym się różni ksiądz od rabina?

Ślub pod chupą a ślub przed ołtarzem 6

Czym różni się ślub w kościele od ślubu w synagodze? W jaki sposób sakrament małżeństwa pojmowany jest przez chrześcijan, a w jaki przez Żydów? Czy podejście do nierozerwalności małżeństwa i do rozwodu jest takie samo w chrześcijaństwie i w judaizmie?

23 stycznia 2015

Ślub pod chupą a ślub przed ołtarzem

Czy poza Kościołem nie ma zbawienia? 7

Czy niechrześcijanin może być zbawiony? Dogmatyczne twierdzenie, że „poza Kościołem nie ma zbawienia” zyskuje zwykle przychylność katolików, jednocześnie jest przyczyną sprzeciwu wśród innowierców. Przede wszystkim jednak budzi wiele nurtujących pytań. Czy oznacza to, że muzułmanie, Żydzi, buddyści, i wyznawcy innych religii są skazani na potępienie?

30 stycznia 2015

Czy poza Kościołem nie ma zbawienia?

Jezus był Azjatą 8

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakiej narodowości był Pan Jezus? Czy Chrystus był prawdziwym Żydem, jakich znamy z przedwojennych polskich sklepików? Czy żydowskość wyklucza uniwersalność religii chrześcijańskiej? Jaką religią jest zatem judaizm?

6 lutego 2015

Jezus był Azjatą

Magia a religia 9

Czy w XXI wieku można się jeszcze spotkać z myśleniem magicznym? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym czym się różni religia od magii? Jakim rodzajem języka się posługują? Czy przypadkiem nie myślisz o Bogu w sposób magiczny?

13 lutego 2015

Magia a religia

Czego możemy nauczyć się od Pigmejów? 10

Czy religijność ludów plemiennych może nas czegoś nauczyć? Jak różni się postawa zawierzenia i szacunku do Boga ludów zamieszkujących obszary Afryki i wysp Oceanii od naszej cywilizowanej pobożności? Jakie inspiracje możemy zaczerpnąć przyglądając się ich wierze?

20 lutego 2015

Czego możemy nauczyć się od Pigmejów?

Jak zgubiliśmy rytuały przejścia? 11

Co oznaczają rytuały przejścia? Z pewnością kojarzą się nam one z dzikim plemionami zamieszkującymi odległe zakątki ziemi, które w ten sposób świętują kolejne etapy życia człowieka. Czy podobne rytuały da się odnaleźć również i w naszym życiu?

27 lutego 2015

Jak zgubiliśmy rytuały przejścia?

Dlaczego chrześcijanie nie potrzebują reinkarnacji? 12

Co nas czeka po śmierci? Pytanie to zadają sobie ludzie na całym świecie od zamierzchłych czasów. Hindusi i buddyści wierzą w wędrówkę dusz pomiędzy wcieleniami, czyli reinkarnację. Jak chrześcijanie radzą sobie w tajemnicą śmierci?

6 marca 2015

Dlaczego chrześcijanie nie potrzebują reinkarnacji?

Czy chrześcijanin cierpi inaczej niż buddysta? 13

Tajemnica cierpienia. Każdy z nas się z nią styka, choć zrozumieć ją jest niesłychanie trudno. Jakie są jego przyczyny? Czy w cierpieniu tkwi jakiś sens?

13 marca 2015

Czy chrześcijanin cierpi inaczej niż buddysta?

Zobacz też:

Modlitwa - najważniejsza decyzja

Przez 12 tygodni będziemy szli razem z Moniką i Marcinem Gajdami w stronę głębi życia duchowego. Zapraszamy na 1-szą część.

3 października 2016

Modlitwa - najważniejsza decyzja

Monika i dk. Marcin Gajdowie

Po co Kościół? - Ekumenizm

Dostrzegasz to pęknięcie? Nie pozwól, żeby dzieło Boga rozpadło się na kawałki…

11 października 2017

Po co Kościół? - Ekumenizm

Maciej Zięba OP

Do poduszki #2 Wielki Post 2022 Ten film nie ma jeszcze opisu.

3 marca 2022

Do poduszki #2 Wielki Post 2022

ks. Mirosław Maliński „Malina"

Czy można Bogu ofiarować cierpienie? Ten film nie ma jeszcze opisu.

7 czerwca 2013

Czy można Bogu ofiarować cierpienie?

ks. Mariusz Rosik

Czy Jezus musiał umrzeć na krzyżu? Ten film nie ma jeszcze opisu.

19 lipca 2013

Czy Jezus musiał umrzeć na krzyżu?

ks. Mariusz Rosik

Wielki Post 2022 ZAPOWIEDŹ Ten film nie ma jeszcze opisu.

1 marca 2022

Wielki Post 2022 ZAPOWIEDŹ

ks. Mirosław Maliński „Malina"